Dürüstlük ve Samimiyet

Dünyadaki en değerli ilkeler dürüstlük ve samimiyettir. Yapılan araştırmalarda insanların en çok önem verdiği değerin dürüstlük ve samimiyet olduğu anlaşılmıştır. Başka yapılan bir araştırmada da insanların doğuştan dürüstlüğe samimiyete ve ikiyüzlülük ve yalana karşı da yatkınlığı bir meyilli olduğu anlaşılmıştır. Samimiyet insan ilişkilerinde güveni arttırır.

İş Hayatı

İşe karşı samimiyet, kendine karşı samimiyet, diğer insanlara samimiyet diye durumu ayırmak istiyorum.işe karşı olan samimiyet ilgiyi ve çabayı arttırır. İşteki motivasyonu arttırır. Kendine karşı olan samimiyet yüzleşememekten kaynaklı problemleri çözülebilir kılar. İçsel çelişki ve çatışmaları kaldırmaya yardım eder. Diğer insanlara olan samimiyet ilişkilerdeki bağlılığı kuvvetlendirir. Eğer kişi şartların ve koşulların değişmesine bağlı olarak menfaat ve çıkarları göz ederse samimiyet bozulur. Bağlılık azalır.

İlişkilerde Samimiyet

İlişkiler samimiyetten uzak olursa kişi güçten düşer zayıflarsa yalnız kalır. Samimiyet için güvene bir yatırım diye de düşünebiliriz.bir kişiyi onda bulunmayan bir özelliğini övmek samimi bir tutum olmaz. Aynı şekilde bir kişide olmayan olumsuz bir özelliği varmış gibi söylemekte samimiyet değildir. Büyük ve önemli düşünceler ve davranışlar için içtenlik şarttır. Bütün yapılan işlerde ikiyüzlülük ve yalanla karşılaşabiliriz. Bir insanın en büyük gücü onun niyetinin saflığındadır.

Dürüstlük ve samimiyet iknayı arttırır. Daha kolay kabul görür. Hayallere ve hedeflere ulaşmak için içtenlik şarttır. İkiyüzlülük bazen şekillerle, reklamla, nezaketle, politikayla, misyonerlikle yapılır. Dürüstlüğü ve samimiyeti sözcükler değil ses tonu ve gözler söyler. Fazla olan nezakette yalan vardır. içtenlik iyi algı yaratır. Öğrenmeyi sağlar ve unutmayı engeller.

Psikolog Narek Karasu Bakırköy ve Nişantaşı ofislerinde hizmet vermektedir. İstanbul dışında olan danışanlar için internet yoluyla da hizmet vermektedir.

Randevu ve bilgi almak için 7/ 24 ulaşabilirsiniz.

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Merhaba, narek bey’ı yaklasık 1 senedır tanıyorum. Hayattan hıç ümıdımın kalmadıgı bır dönemde kendısınden profesyonel destek almaya basladım. Çok kısa bır sürede etkısını gördüm. Su an herseyden çok memnunum.aynı zamanda kısılıgıyle de çok kalıtelı bır ınsan. Cana yakın ve seanslar sırasında arkadasınızla sohbet edıyor gıbı hıssedıyor ınsan. Farkında olmadan da tedavı olmus oluyorsunuz böylece. Aılem de bu durumdan çok memnun. Bu nedenle hem kendım hem de tüm çevrem adına narek beye sonsuz tesekkürlerımı ıletıyorum. Kesınlıkle herkese tavsıye ederım.

Danışan: onur y.