Kişilerin mutsuzluğu psikolojik sorunlara ve obeziteye neden olur mu ?

Aşırı kilolarıyla dalga geçilerek toplumdan dışlanan insanlar depresyonun etkisiyle daha çok yemeye yöneliyorlar.Toplumun obezite hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, obezite tedavisinde aile desteği ve psikolojik etkenlerin önemine işaret ediyor. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen obezite, kanser, kalp hastalığı, diyabet gibi ciddi riskleri de içeriyor. Farklı yöntemlerle tedavisi mümkün olan obezitenin artmasında veya azalmasında psikolojik faktörlerin önemli rolü var. Evde, okulda veya iş yerinde sürekli kiloları ön plana çıkarılan kişilerin çevresindekilere duyduğu güven azalıyor.

Stigma

Psikolog Narek Karasuya göre obezlerin yaşadığı en ciddi sorunlardan birinin toplum tarafından dışlanma olduğunu ifade ediyor. Stigma adı verilen bu sorunun özellikle çocukluk yıllarında görüldüğünü ve kişide depresyon başta olmak üzere ciddi psikolojik sorunlara yol açtığını, dışlanmanın sadece çocuklarla sınırlı kalmadığını ifade ediyor. Erişkinlerde de aynı kısır döngünün benzer psikolojik neden olabildiğini söylüyor. Aşağılanma ve alay edilmenin kısının çevresine olan güvenini yitirmesine neden olduğuna dikkat çekiyor. Bu kişilerın öfkelerini farklı şekillerde yansıtabildiğini, sosyal çevreden soyutlanıp insanlardan uzak durmayı tercih edebildiklerini kaydediyor. Dışlanan aşırı kiloluların iş hayatına yeterince odaklanamadığını, fazla kilodan dolayı bazı kişiler utanç duygusunu çok yoğun yaşadığını ifade ediyor.

Psikolog Narek Karasu Bakırköy ve Nişantaşı ofislerinde hizmet vermektedir. İstanbul dışında olan danışanlar için internet yoluyla da hizmet vermektedir.

how can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Merhaba, narek bey’ı yaklasık 1 senedır tanıyorum. Hayattan hıç ümıdımın kalmadıgı bır dönemde kendısınden profesyonel destek almaya basladım. Çok kısa bır sürede etkısını gördüm. Su an herseyden çok memnunum.aynı zamanda kısılıgıyle de çok kalıtelı bır ınsan. Cana yakın ve seanslar sırasında arkadasınızla sohbet edıyor gıbı hıssedıyor ınsan. Farkında olmadan da tedavı olmus oluyorsunuz böylece. Aılem de bu durumdan çok memnun. Bu nedenle hem kendım hem de tüm çevrem adına narek beye sonsuz tesekkürlerımı ıletıyorum. Kesınlıkle herkese tavsıye ederım.

Danışan: onur y.